Co każdy chciałby mieć na swoim osiedlu?

| Kategoria: Urbanistyka 1 473 0

z11967257Q,Solo-11Osoby żyjące w większych polskich miastach marzą o jak najbardziej wyposażonych osiedlach. Najważniejsze jest dla nich to, aby elementy, które będą się tam znajdowały były funkcjonalne, przez co każdemu będzie się łatwiej żyło. Sporo osób zwraca także uwagę na właściwą estetykę. Oczywiście każdemu nie da się dogodzić. Jakie elementy są jednak najbardziej pożądane na typowym osiedlu?

Rodzice małych dzieci nie wyobrażają sobie, aby w pobliżu osiedla nie był zlokalizowany plac zabaw dla swoich pociech. Najlepiej byłoby, gdyby był on połączony z parkiem. Takie miejsce jest bowiem idealne na spacer całą rodziną w niedzielne popołudnie. Generalnie jednak dzieci miałyby się gdzie bawić. Dzięki temu nawiązywałyby pierwsze kontakty, a mamy miałyby szansę chociaż na chwilę usiąść i odetchnąć – w końcu ich pociechy zajęły się swoją zabawą. Na placu zabaw powinno być na pewno jak najwięcej elementów. Dzieci mają bowiem to do siebie, że szybko nudzą się daną zabawką. Spory wybór im to zaś uniemożliwi. Każdemu z nas typowy plac zabaw – ale wystarczający na taką zabawę – kojarzy się z piaskownicą. Poza tym powinny być tam też huśtawki czy różnego rodzaju zjeżdżalnie. Oczywiście wszystkie te elementy powinny być idealnie wykonane i zamontowane, aby nie było doszło do jakiejś tragedii. Osoby, które zatwierdzają przyjęcie danego placu zabaw na pewno muszą dołożyć wszelkich starań, aby tak właśnie było. Bezpieczeństwo dzieci jest bowiem naprawdę ważne.

Dla dorosłych też powinno się coś znaleźć na funkcjonalnym osiedlu. Ostatnio coraz modniejsze są zamontowane urządzenia, dzięki którym ludzie w odpowiednim do tego wieku mogą ćwiczyć swoją tężyznę fizyczną. To w połączeniu z parkiem – w którym można pobiegać – stanowi naprawdę wspaniałą mieszankę. Plusem takiej „siłowni” na świeżym powietrzem jest na pewno jej stała dostępność, którą ograniczają jedynie warunki atmosferyczne. Jeśli jednak pogoda nam sprzyja, to mamy szansę poćwiczyć na specjalnych urządzeniach, które mają nam pomóc poprawić wydolność naszego organizmu i kondycję. Oczywiście taka „siłownia” jest bezpłatna, a w końcu wielu ludzi nie ma na tyle pieniędzy, aby pozwolić sobie na karnet na typową „siłkę”.

Poza tym na osiedlu powinien znajdować się także parking. Ilość miejsc na nim powinna być rzecz jasna adekwatna do osób posiadających samochód. Dzięki temu auta nie będą parkowane byle gdzie, na przykład … na trawnikach, a jest to niestety dość często spotykany widok. Oprócz tego funkcjonalne osiedle powinno mieć też boisko do gry w piłkę nożną. Żyjemy w czasach, w których młodzi ludzie coraz częściej wybierają komputer, niż spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Odpowiednie boisko na pewno jednak sprawi, że ilość godzin spędzanych przed pecetem drastycznie się zmniejszy. Nie można też zapomnieć o takich punktach jak apteka czy sklep spożywczy. Dzięki nim każdy mieszkaniec osiedla kupi błyskawicznie potrzebne leki czy jedzenie.

To oczywiście tylko kilka elementów, ale osiedle je posiadające na pewno ma dobrą renomę, a jego mieszkańcy cieszą się, że właśnie na nim przyszło im mieszkać.

Powiązane z tematem

Skomentuj