Czym kierować się podczas oddawania głosu na partię polityczną?

Wsparcie: warehousecenter.pl | Kategoria: Polityka 70 0

images (7)Niedługo przed nami kolejne wybory. Tym razem nasze głosy zadecydują o tym, które z partii wejdą do sejmu i przez najbliższe cztery lata będą decydowały o losach Polski. Wybierzemy dokładnie 460 posłów do izby niższej parlamentu. Wielu Polaków nie do końca wie, na jaką partię odda głos. Czym zatem należy kierować się przy wyborze polityka z konkretnej partii? W poniższym wpisie postaramy się Wam pomóc i ułatwić proces podjęcia decyzji.

Na pewno warto zapoznać się z programem wszystkich partii, które startują w nadchodzących, październikowych wyborach. Powinniśmy znaleźć w nich punkty, które nas szczególnie interesują. Jeśli na przykład mamy wieloosobową rodzinę, to powinniśmy zwrócić uwagę na politykę rodzinną jaką proponują nam właśnie te partie. Jeśli zaś jesteśmy studentami, to powinniśmy zainteresować się, która z opcji politycznych wprowadzi po wyborach najwięcej ułatwień dla tej właśnie grupy społecznej.

Warto jednak pamiętać, że programy polityczne często nijak mają się do późniejszej rzeczywistości. Trzeba zatem z dystansem podejść do wszystkich obietnic. Jeśli któraś z partii oferuje rzeczy, które są trudne do zrealizowania, to powinna się w Waszej głowie zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. W końcu politycy bardzo często obiecują, ale potem niestety w ogóle nie wywiązują się ze swoich deklaracji. Wyborcy natomiast czują się oszukani. Z pewnością zatem warto przeglądnąć wszystkie programy polityczne kandydujących partii, ale należy mieć do nich odpowiedni dystans.

Przez podjęciem decyzji przy urnie warto też zapoznać się z danymi kandydatami, którzy kandydują dokładnie w naszym okręgu. Im mniejsza miejscowość, tym kandydat jest w końcu o wiele mniej znany. Jeśli nie mieliśmy przyjemności być na spotkaniach wyborczych z kandydatami z naszego rejonu, to powinniśmy sprawdzić o nich opinie u swoich znajomych. Politycy to bowiem taka grupa, której poczynania często są komentowane, dlatego ktoś z naszego najbliższego otoczenia na pewno będzie miał o nich ciekawe informacje, które pomogą nam w podjęciu decyzji. Polecamy jednak, aby w miarę możliwości uczestniczyć w spotkaniach z kandydatami. Na nich będziemy się mogli bowiem dowiedzieć, co oferują nam dane osoby. Poza tym będziemy mogli ich osobiście zapytać o nurtujące nas tematy.

Na pewno wybór danego kandydata powinien być naszą suwerenną decyzją. Oczywiście – możemy skorzystać z opinii innych na temat tych osób, które mogą dostać mandat poselski, ale powinniśmy samodzielnie podjąć tę decyzję. Teoretycznie może wydawać się, że jeden głos niewiele zmieni, ale każdy wyborca jest tak samo ważny. Tak samo ważne jest też oczywiście jego wskazanie, które jednemu może dać możliwość decydowania o losach Polski, a drugiemu ją zabrać.

Abstrahując już od samego wyboru na pewno warto udać się do urn. To w końcu nasz obywatelski obowiązek. Wykonujemy go bardzo rzadko, bo zaledwie kilka razy na kilka lat, dlatego warto poświęcić te kilka chwil w niedzielę wyborczą, aby oddać głos na danego kandydata, który w największym stopniu spełnia nasze preferencje wyborcze.

Powiązane z tematem

Skomentuj