Dlaczego należy oglądać wiadomości polityczne?

| Kategoria: Polityka 180 0

Po każdych wyborach o charakterze politycznym, jakie mają miejsce w Polsce – czy to samorządowych czy rządowych, a może prezydenckich – media podają procent obywateli (oczywiście tylko tych posiadających prawa wyborcze), którzy oddali swój głos. Za każdym razem jest to liczba szokująca. A czym ona szokuje? Tym, że tak mało osób stara się wpływać na los swojego kraju. Z czego to się bierze? Tak naprawdę najczęściej z tego, że w świadomości wielu osób wybory i tak nie zmienią sytuacji w Polsce. Z niskiej frekwencji można również w sposób pośredni wysnuć jeszcze jeden wniosek – że tak mały procent obywateli interesują wiadomości, polityka, a tym samym wszystko to, co wychodzi poza ich własny dom i, ewentualnie, miejsce pracy. A jest to bardzo błędne podejście, ponieważ, to właśnie wtedy, gdy nie wiemy, co dzieje się w kraju i na świecie, nie jesteśmy w stanie uwierzyć w to, jak wiele zależy od pojedynczego człowieka, że każda partia ma własny program i działania polityków rządzących potrafią być też pozytywne.

Warto docenić fakt, że obecnie mamy bardzo łatwy dostęp do informacji na temat tego, co dzieje się w kraju. Wystarczy otworzyć Internet i wpisać w wyszukiwarce hasło „wiadomości polityka”, by znaleźć dziesiątki stron przedstawiających newsy z tej dziedziny. Pamiętajmy jednak, by nie ograniczać się tylko do jednego sugerowanego linku z kategorii „wiadomości polityka”. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że polityka jest dziedziną kontrowersyjną i trudno jest o obiektywne przekazywanie wiadomości w tym temacie. Jeśli jednak zapoznamy się z danym newsem z kilku różnych punktów widzenia, uda nam się odnaleźć złoty środek.

Warto również włączyć telewizor na wiadomości – polityka jest jednym z głównych tematów tego typu programów. Ale tu również warto pamiętać o wyżej wymienionej zasadzie. Okazuje się, że poszczególne stacje telewizyjne bardzo lubią w lepszym świetle stawiać jedną wybraną partię, krytykując jednocześnie pozostałe. Dlatego zawsze gdy oglądamy wiadomości, polityka powinna zostać przefiltrowana przez kilka punktów widzenia.

Oczywiście wyróżnić można jeszcze puszczane w radio wiadomości – polityka może tu nie występuje w tak dużym stopniu co w telewizji lub w Internecie, ale to zawsze sposób na to, by zapoznać się z najważniejszymi informacjami z kraju i ze świata. A gdy jesteśmy w trasie i jedziemy samochodem radio jest w zasadzie naszym jedynym sposobem na to, by zainteresować się tym, co dzieje się wokół nas.

Spróbujmy podsumować. Dlaczego warto oglądać wiadomości? Polityka jest bowiem tą dziedziną, która powinna interesować każdego obywatela. Tylko osoby, które aktywnie śledzą sytuację w kraju, potrafią dyskutować kompetentnie na tematy polityczne i, co najważniejsze, chodzą na wybory, mają prawo krytykować sytuację w Polsce oraz działania polityków będących u władzy. Niestety, zwykle jest tak, że najwięcej mają do powiedzenia te osoby, których wiedza ogranicza się do tego, by wymienić aktualnego prezydenta, premiera i główne partie w Polsce. Dlatego – apelujemy – oglądajmy, czytajmy i słuchajmy wiadomości.

Powiązane z tematem

Skomentuj