Piękny projekt osiedla pobudza wyobraźnię i zachęca do zakupu

| Kategoria: Urbanistyka 223 0

Projekt osiedla to gratka nie tylko dla dewelopera, który może wyobrazić sobie to, jak będzie wyglądała jego inwestycja, to także pobudzająca zmysły symfonia kresek, która sprawia, że ludzie zaczynają pragnąć kupić sobie mieszkanie na danym osiedlu. Dobrze zrobiony, przestrzenny, kolorowy zawsze jest jak ciasteczko, które każdy chciałby sobie kupić.

Co powinien zawierać dobrze wykonany projekt osiedla? Projekt osiedla to nie tylko kompilacja mieszkań, bloków. Wszak na osiedlu mieszkają ludzie, którzy muszą na co dzień realizować swoje potrzeby. Nowoczesne osiedla tworzą swego rodzaju zamknięte wioski, które – można spokojnie powiedzieć – są w pewien sposób samowystarczalne. Tak więc dobrze wykonany projekt osiedla powinien uwzględniać przedszkole (zakładamy, że dzieciaki nadal będą korzystały ze szkół rejonowych lub prywatnych), przynajmniej kilka sklepów spożywczych (jeden na całe osiedle, to stanowczo za mało), do tego zakłady usługowe typu fryzjer, kosmetyczka, może jakiś mały salon Spa, dobrze aby było miejsce na siłownię, fitness, jakiś mały osiedlowy klub – miejsce spotkań z kulturą, może jakieś małe kino no i restauracje czy klimatyczne knajpki.

Dobry projekt osiedla nowoczesnego powinien bezwzględnie rozwiązać kwestię samochodów. Dla nich powinna być przeznaczona jak największa powierzchnia podziemna. Mowa nie tylko o parkingach podziemnych, ale także o podziemnych przejazdach czy dojazdach do głównych miejskich arterii. W miejsce osiedlowych dróg czy naziemnych parkingów, powinny powstać parki, place zabaw albo tak zwane siłownie pod chmurką. Miejsca, gdzie można zorganizować grilla, albo gdzie będą rosły piękne kwiaty i drzewa, parki do wyprowadzania zwierząt, trawniki do organizowania letnik pikników. Być może wszystko to brzmi jak z jakiegoś snu o przyszłości, ale fakt jest taki, że na Zachodzie osiedla takie stają się powoli normą.

Mając na myśli nowoczesny projekt osiedla, wystarczy chociażby wspomnieć najbardziej nowoczesne i innowacyjne osiedle, które powstało u stóp japońskiej góry nieopodal Tokio. Stworzono tam ultranowoczesne osiedle domków jednorodzinnych, w pełni ekologiczne. Prąd pozyskiwany jest z kolektorów słonecznych, specjalnie dla mieszkańców tego osiedla sprowadzono samochody elektryczne (nikt nie może wjechać tam na zwykłym silniku spalinowym). Mimo, że wszystkie domki wyglądają tak samo, osiedle wygląda bardzo stylowo i wygodnie.

Jak widać projekt osiedla nie musi być odważny wyłącznie na papierze. Rzeczywistość pokazuje, że nawet te z pozoru najbardziej szalone pomysły zyskują swoich zwolenników. Być może i w Polsce nastanie taki czas, że myśląc o swoim bycie, będziemy brali pod uwagę ochronę środowiska i to właśnie to będzie główną kartą przetargową przy projektowaniu czy to domów, czy osiedli mieszkaniowych. Póki co warto śledzić to, co dzieje na świecie. Oczywiście nie po to, by kopiować, ale by inspirować się i wyciągać dla siebie to, co najlepsze. Kto wie, być może za jakiś czas osiedla takie staną się standardem.

Powiązane z tematem

Skomentuj