Architektura to kierunek który wciąż przyciąga całe rzesze młodych absolwentów szkół średnich. Choć jest bardzo wymagający i wymaga nabycia już wcześniej określonych umiejętności, jak chociażby tworzenie rysunków technicznych, to i tak co roku trwa wielka batalia o każde z dostępnych miejsc na danej uczelni. Co sprawia, że architektura jest tak interesującym sposobem na życie? Młodzi udzielają różnych odpowiedzi. Jednak najczęściej padającym stwierdzeniem jest to, że architekci po prostu bardzo dobrze zarabiają, a do tego mają ciekawą i pełną wyzwań pracę, która nigdy nie jest taka sama. Oczywiście jest w tym sporo prawdy, ale niektóre fakty wypadałoby jednak zweryfikować.
Architektura a zarobki. Niektórzy rzeczywiście sporo zarabiają. Ale nie można nie zaznaczyć, że wielkie pieniądze w tym zawodzie, z resztą podobnie jak w innych, dostają tylko Ci najlepsi, Ci najbardziej kreatywni i pracowici. Z roku na rok setki osób kończą architekturę i każdej z nich wydaje się, że jest w stanie stworzyć coś oryginalnego i niesamowitego. Z biegiem czasu okazuje się, że żeby się przebić, trzeba wykazać się naprawdę nieprzeciętnym talentem i inteligencją ogarniającą nie tylko teraźniejszość, ale także znacznie wybiegającą w przyszłość.
Dzisiejsza architektura skupia się na trzech podstawowych filarach: projektowanie osiedli mieszkaniowych – nowoczesnych, funkcjonalnych i pięknych, projektowanie domów jednorodzinnych – również funkcjonalnych i pięknych a także projektowaniem powierzchni rekreacyjnych, w tym także ogrodów. Młodzi architekci winni wykazywać się w powyższych tematach nie tylko wizją, ale przede wszystkim praktycznością oraz ekonomią. Dzisiaj już znikają podziały na domy bogatych i biednych. Standardy życia co prawda są różne, ale możliwości jakie daje nauka czy technika pozwalają na pierwszy rzut oka nieco je zamaskować.
Architektura nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, to chyba najtrudniejsza z działek. Na często bardzo małej powierzchni należy zmieścić budynek, w którym znajdą się funkcjonalne mieszkania, których cena za metr kwadratowy nie przekroczy określonej kwoty – najlepiej jak najniższej, ale tez takiej, która będzie korzystna dla dewelopera. Wiąże się to z koniecznością zastosowania dobrych i tanich materiałów oraz wprowadzeniem praktycznych rozwiązań architektonicznych. Trudno jest bowiem zmieścić na kilkudziesięciu metrach zmieścić wszystko to, co do życia jest potrzebne i jeszcze sprawić, by wyglądało to dobrze i zachęcająco.
Architektura domów jednorodzinnych także nie jest łatwa, ale daje znacznie większe pole do popisu. Architekt ma szansę dać upust swoim fantazjom architektonicznym, przynajmniej do czasu, aż zlecający przyszły właściciel nie zacznie nanosić swoich poprawek. Umiejętności projektowania schodzą w takim wypadku na dalszy plan, na prowadzenie wysuwają się przede wszystkim zdolności negocjacyjne.
Architektura przestrzeni wydaje się być najłatwiejsza, choć praktyka pokazuje, że jest to niekiedy złudne przeświadczenie. Wystarczy choćby spojrzeć na potwornie zaprojektowane parki fontann czy niepraktyczne place zabaw, które wcale nie zachęcają do tego, żeby tam przyjść i się pobawić. Jak więc widać, architektura to ciężki kawałek chleba, który nie zawsze przynosi spełnienie zawodowe oraz satysfakcję materialną.