Innowacje i rozbudowy terenu zawsze pociągały ze sobą problemy prawne. Te kłopoty jednak można w tych czasach ominąć. Wystarczy tylko zajrzeć w zagospodarowanie przestrzenne danego terenu, aby zorientować się, co jest możliwe, a co całkowicie zabronione. W większych miastach zagospodarowanie przestrzenne posiadają nawet poszczególne osiedla. Taki plan składa się z dwóch części i powinien być respektowany tak przez osoby indywidualne, jak i przez firmy, które planują zabudowę lub rozbudowę terenu. Zagospodarowanie przestrzenne nie jest czynnikiem ograniczającym. Wręcz przeciwnie, ma na celu ułatwienie kwestii, które z góry wydają się niemożliwe lub trudne do zrozumienia. Składa się z dwóch części, które podane są do wglądu mieszkańców. Teksty uchwał regulują wszystkie przepisu, obowiązujące w danym czasie na określonym terenie. Nad ich stworzeniem czuwa Rada Gminy lub Rada Miasta, a organem wykonującym jest Wójt albo Burmistrz. Drugą część, stanowiącą załącznik do uchwały, a będącą graficzną wersją, wykonują profesjonaliści. Jest ona tworzona na zlecenie zarządcy gminy.
Zagospodarowanie przestrzenne to nic innego jak plan miasta, który udostępniany jest w sieci internetowej lub też podawany jest do wglądu w siedzibie miasta. Dzięki niemu można od razu zorientować się, czy wszystkie warunki do innowacji zostały spełnione. W uchwałach z całą pewnością znajduje się spis wszystkich dokumentów i regulacji prawnych, jakie trzeba posiadać, aby móc ubiegać się o pozwolenie na zabudowę lub rozbudowę. Plan przestrzenny miasta to obecnie najlepsze udogodnienie. Z roku na rok przybywa miast, które włączają go do swojego archiwum. Z całą pewnością jest dokumentem, który warto mieć. Gwarantuje on swobodę działania, gdyż z góry można założyć, co jest dozwolone, a co podane pod zakaz. W dodatku taki schemat miasta można opublikować w zakładkach stron internetowych, co daje z kolei mieszkańcom możliwość każdorazowego wglądu do dokumentu, jeśli tylko zajdzie na to potrzeba. A to oznacza tylko jedno, urzędy bez kolejek.
Zagospodarowanie przestrzenne zostało wprowadzone po to, aby ułatwiać kwestie prawne. Zdecydowano się wprowadzić je również dlatego, aby mieszkańcy miasta wiedzieli, że rozbudowa ich osiedla jest możliwa, a nawet planowana. Zagospodarowanie przestrzenne związane jest z ważnymi dyrektywami. Jednak są one jawne, co czyni z mieszkańców miast inwestorów i wykonawców. W dodatku składa się z części tekstowej i graficznej, co daje jeszcze większy komfort. Każdy może nie tylko zapoznać się z treścią uchwał, ale również obejrzeć sobie planowane zmiany. Zagospodarowanie przestrzenne w większych miastach to już właściwie standard. Gminy wiejskie i miejskie, które nastawione są na rozwój, także kładą nacisk na publikację takich dokumentów. To właściwie żadna trudność, gdyż stworzenie na stworzenie uchwał można przeznaczyć sesje Rady Miasta, a częścią graficzną zajmują się przecież profesjonaliści, którzy bezbłędnie oddają stan faktyczny, jaki obowiązuje na konkretnym terytorium miasta.