Jak wybierać informacje polityczne

Trudno nie zauważyć tego, że z każdej strony jesteśmy atakowani informacjami z różnych dziedzin. Jedną z najczęściej eksploatowaną jest polityka oraz tematy poboczne, na przykład dotyczące życia prywatnego poszczególnych polityków. Informacje polityczne można znaleźć w Internecie, w telewizji, w radiu oraz w prasie – mówiąc krótko, wszystkie media stawiają na nią duży akcent. Jak odnaleźć się w tym gąszczu, pragnąc odnaleźć takie informacje polityczne, które faktycznie okażą się miarodajne?

Być może niektórzy zastanawiają się nad tym, dlaczego w ogóle należy mieć taki dylemat. Przecież fakt, że informacje polityczne są tak łatwo dostępne, jest wielkim udogodnieniem. Z jednej strony na pewno – możemy bowiem szybko poznać zarys tego, co dzieje się w państwie, wokół nas. Jednak jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że na informacje polityczne zawsze należy patrzeć czujnym i nieufnym wzrokiem. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Jest to przede wszystkim brak obiektywizmu, a w niektórych przypadkach wręcz swoista indoktrynacja na poczet konkretnej partii politycznej. Można to zauważyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy poszukać kilka źródeł informacji na jeden, konkretny temat. Okazuje się, że media – nie ważne czy internetowe, czy telewizyjne itd. – potrafią jedną kwestię przedstawić na wiele sposobów, niestety często manipulując faktami, sowami wypowiedzianymi przez polityków oraz po prostu poprzez przemycanie własnych poglądów politycznych przez dziennikarzy, w formie obszernych komentarzy.

Brak stu procentowego obiektywizmu nie oznacza jednak, że mamy ignorować wszelkie informacje polityczne. Wręcz przeciwnie. Najskuteczniejszą metodą na to, by odnaleźć złoty środek w gąszczu manipulacji i subiektywizmów, jest zwracanie się do jak największej ilości źródeł informacji. Jeśli spojrzymy na jedną kwestię z wielu różnych perspektyw i sposobów patrzenia, wówczas zyskamy jej w miarę pełny obraz, a tym samym będziemy w stanie ogołocić przekazywaną prawdę z tego, co subiektywne i zniekształcone.

Odbierają informacje polityczne z różnych źródeł, z czasem nauczymy się, które z nich lepiej jest od razu odrzucać. Nie potrzebujemy przecież żadnych indoktrynacji ani „pro”. Domagamy się rzetelnych i obiektywnych wiadomości i na szczęście można znaleźć takie informacje polityczne, które są dość bliskie tej idei.

Selekcja kanałów informacyjnych ma wpływ nie tylko na to, by odbierać jak najbardziej obiektywne informacje. To także sposób na to, by łatwo oddzielić to, co faktycznie jest ważne od tego, co ma znaczenie poboczne i wcale nie musi być na do niczego potrzebne. Informacje podawane są tak szybko i w tak dużej informacji, że po prostu nie jesteśmy w stanie przyswoić sobie zarówno informacji kluczowych ważnych, jak i tych marginalnych. Jeśli już mamy z czegoś rezygnować, to właśnie z tej drugiej kategorii informacji.

Dlatego też, jeśli interesują cię informacje polityczne, pamiętaj – nie ograniczaj się do jednego kanału TV, jednego portalu internetowego czy też jednego tytułu prasowego. Porównuj, analizuj i wybieraj w sposób świadomy. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć w natłoku informacji to, co naprawdę jest ważne.

Następny artykuł

admin

Dodaj komentarz