Projekt osiedla – ledwie kilka kresek na przysłowiowy krzyż. To nie zawsze daje nam obraz tego, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie, jak będzie wyglądało miejsce, w którym spędzimy prawdopodobnie resztę naszego życia. Na całe szczęście architekci i deweloperzy wychodzą nam naprzeciw i pozwalają puścić wodze naszej wyobraźni, dając ku temu całkiem konkretne podstawy. Co takiego nam proponują? Coś, co znane i popularne jest już od wielu lat – makieta osiedla. Ma ona na celu wizualizację przestrzeni nie tylko mieszkalnej, ale także użytkowej dla mieszkańców – parki, ulice, parkingi, place zabaw. Z reguły wiadomo po takiej makiecie jak będzie wyglądała elewacja bloku a co najważniejsze, będziemy mogli wyobrazić sobie nasze mieszkanie oraz widok z jego okien.
Makieta osiedla to także bardzo ważny i skuteczny chwyt marketingowy. Trudno jest bowiem zrobić wiarygodną i zachęcającą reklamę osiedla, które dopiero co powstaje. Oczywiście można w niej pokazać komputerową wizualizację, ale nijak się to ma do wystających drutów i drewnianych rusztowań na placu budowy. Co innego makieta osiedla. Deweloperzy, chcąc zachęcić potencjalnych kupców, bardzo często organizują dni otwarte osiedla. Polega to nie tylko na zorganizowaniu rodzinnego pikniku, ale też na pokazaniu planów. Kupujący mają okazję skonfrontować makietę z tym co powstaje, na podstawie makiety mogą także zdecydować się na zakup.
Praktyka pokazuje, że taka forma promocyjna osiedla sprawdza się, bo chętnych na nowe mieszkania wciąż nie brakuje, a co najważniejsze i najciekawsze – wszystkie często są wyprzedane jeszcze przed zakończeniem inwestycji. Coś musiało więc zadziałać na kupujących, niewykluczone, że była to właśnie makieta osiedla, czyli osiedle w bardzo małej pigułce.
Z czego wykonana jest taka makieta osiedla, która ma zachęcić nas do tego, abyśmy wybrali właśnie to, a nie inne osiedle? Oczywiście są to klocki – albo styropianowe, albo plastikowe. Rzadko drewniane, ponieważ z założenia makieta osiedla powinna być lekka, aby mogła być przenoszona bez żadnego problemu. Makieta osiedla powinna być także trwała, więc co za tym idzie – solidnie wykonana. Da to gwarancję jej trwałości oraz odporności na macanie, dotykanie, przenoszenie i tym podobne procesy. Jest to ważne z kilku względów – jako ludzie ciekawi świata, lubimy wszystko dotknąć. Zdarzą się więc klienci, którzy będą chcieli dotknąć namiastkę swojego przyszłego domu. A już na pewno znajdą się klienci z dziećmi, dla który taka makieta osiedla będzie nie lada gratką – prawdziwą krainą zbudowaną z kolorowych klocków.
Budowanie makiety osiedla, to z pewnością także jeden z przedmiotów na jakże popularnym i prestiżowym kierunku, jakim jest architektura. Dzięki budowaniu makiet można świetnie sprawdzić nie tylko staranność i sumienność studentów, ale także zaangażowanie a co najważniejsze – umiejętność stosowania perspektywy. Wiadomo, że makieta osiedla to przeniesienie planów do przestrzeni. Zbudowanie takiej przestrzennej mapy, to doskonały sprawdzian wielu umiejętności, na którym z pewnością niejeden niedoszły architekt zakończył swoją edukację.