Istnieje taka lista zawodów, które określane są mianem zawodów regulowanych. Ktoś, kto chce wykonywać taki zawód musi mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale przede wszystkim wiedzę, która pozwoli zdać mu państwowy egzamin potwierdzający jego wiedzę, praktykę poprzedzoną odbyciem prawdziwej praktyki zawodowej w ściśle określonym wymiarze godzin. Polska lista zawodów regulowanych jest najdłuższa w Polsce i liczy około trzystu osiemdziesięciu profesji. Wśród takich zawodów jest między innymi urbanista.
Kim jest urbanista i kto może nim zostać? Otóż urbanista to nikt inny jak planista przestrzenny – człowiek, który musi posiadać zdolności oraz wiedzę, który we właściwy sposób będzie potrafił zaprojektować przestrzeń do tej pory niewykorzystaną. Czego oprócz wyobraźni potrzebuje urbanista, by wykonywać dobrze swój zawód? Otóż wiedzy. Musi on doskonale znać się na stylach zabudowy przestrzennej, zwłaszcza w miastach, musi on pamiętać o zasadach, które nakazują uwzględnienie konkretnych zaleceń w projektach, musi wykazywać się zrozumieniem dla form architektonicznych zastanych w najbliższym otoczeniu przestrzeni, którą musi zaprojektować. Szczególnie trudne jest to w miastach, których główna zabudowa to peerelowskie blokowiska z wielkiej płyty – brzydkie, szkaradne i wielkie.
Urbanista musi wiedzieć co do tego będzie pasowało. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zaprojektuje obok przestrzeni zapełnionej architektonicznymi potworkami w sposób zupełnie kontrastujący – epatujący nowoczesnością i piękną formą. Taki krok zaburzyłby spójność architektoniczną i powstałoby to, co w miastach Stanów Zjednoczonych – luksusowe osiedla sąsiadujące ze slumsami dla najbiedniejszych. W Polsce taki podział nadal nie jest konieczny i dobrze, aby zasada ta była przestrzegana jak najdłużej.
Co trzeba studiować aby zostać urbanistą? Otóż okazuje się, że nie ma to większego znaczenia. Wydawać by się mogło, że urbanista to ktoś, to ukończył urbanistykę. Tak nie jest. Oczywiście kierunek ten daje podstawy do wykonywania zawodu planisty przestrzennego, z pewnością daje solidne podstawy rysunku technicznego, przestrzennego i pobudza wyobraźnię. Niemniej kontekst niezbędny do zrozumienia miejskiej architektury przestrzennej tkwi znacznie głębiej niż w kartce i ołówku. Dlatego też często urbanista to ktoś, kto wcześniej studiował socjologię (ma pojęcie o ludziach i ich potrzebach, zna się na miastach i na ich realiach), ktoś kto studiował historię sztuki (tylko on wykaże empatię dla tego co zastane). Dobrym urbanistą będzie także architekt czy każdy inny, kto interesuje się miastem, jego historią i teraźniejszością. Ktoś kto czuje jego klimat i zna potrzeby mieszkańców miast.
Jeśli więc chcesz zostać urbanistą, to nic straconego! W tym zawodzie nie ma obostrzeń wiekowych. Jedyne, co się liczy, to pomysł i zaangażowanie oraz wiedza. Wiedz, która pozwoli zrozumieć otaczająca rzeczywistość i która nie będzie chciała drastycznych cięć oraz odcięć przy użyciu grubej kreski. Urbanista to ktoś empatyczny – kochający to, co jest, pragnący czegoś nowego, bez szkody dla tego, co kocha.