Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie staje przed państwem, jest zajmowanie się sprawami budżetu oraz szeroko pojętymi finansami. Od dobrze rozplanowanych wydatków, pilnowania wpływów oraz stałej kontroli nad zadłużeniem publicznym zależy płynność finansowa, a ona z kolei ma wpływ na to, czy jesteśmy uznawani za państwo stabilne pod względem ekonomicznym.
Polityka fiskalna
Zakres i znaczenie, jakie ma restrykcyjna polityka fiskalna dla wielu osób jest czymś zupełnie nieznanym. Wiadomo tylko, że jest to bardzo konfliktogenny obszar i że utrzymanie w nim jako takiej równowagi nastręcza ogromnych problemów. Jednocześnie jest to konieczne, aby państwo w ogóle mogło funkcjonować. Restrykcyjna polityka fiskalna skupia się na kształtowaniu budżetu państwa, a więc na żonglowaniu wpływami i wydatkami. Narzędziami, którymi się operuje, jest łagodzenie wahań cykli koniunkturalnych oraz utrzymywanie tendencji wzrostowej gospodarki. Pomaga to gospodarce narodowej oraz ma wpływ na wszystkich obywateli państwa oraz jego instytucje.
Restrykcje
Restrykcyjna polityka fiskalna ma sens zawsze wtedy, kiedy budżet państwa, a co za tym idzie płynność finansowa kraju i jego pozycja w świecie są zagrożone. W skrócie można stwierdzić, że ma się tu do czynienia z ograniczeniem wydatków przy maksymalnym podkręceniu wpływów. Tylko to pozwoli załatać dziurę budżetową i sprawić, by równowaga finansowa była utrzymana. Pozornie jest to proste i logiczne, jednak nie można zapominać tutaj o tym, jak wielką skalę maja wydatki państwa. Rzecz idzie o często miliardy złotych. Restrykcyjna polityka fiskalna normuje, że ich finansowanie może przybierać różne formy, z których wymienić można:
– podatki,
– politykę monetarną,
– dług publiczny,
– deficyt budżetowy
Każda z nich ma swoje wady i zalety i mniej lub bardziej uderza w zwykłych ludzi oraz osoby prawne. Na co dzień szczególnie odczuwalne są podatki, a przede wszystkim wzrost tych już istniejących i nakładanie nowych. Można jednak powiedzieć, że jest to cena za to, że żyjemy w państwie, które ma charakter opiekuńczy, a więc w zamian za daninę publiczną oferuje obywatelom cały szereg kompleksowych usług.
Narzędzia
Restrykcyjna polityka fiskalna ma do wyboru wiele różnych narzędzi, którymi może operować w celu zapewnienia sobie stabilizacji i płynności. Najważniejsze to wydatki i dochody budżetu państwa. Można je regulować między innymi poprzez podwyższanie długu publicznego. Ogromne znaczenie w kwestii wpływów mają między innymi podatki i cła. Źródłem finansowania mogę być także dotacje i subwencje z ramienia Unii Europejskiej, a także emisja obligacji skarbowych. Restrykcyjna polityka fiskalna skupia się na tym, by wpływy równoważyły wydatki, a kiesa państwa nie świeciła pustkami. W obliczu szeregu niezbędnych wydatków jest to jednak zadanie niemal niemożliwe.
Podsumowanie
Kwestie budżetu państwa są niezwykle ważne dla każdego z nas. Z tego względu powinniśmy być zainteresowani tym, jakie decyzje zapadają i jak w ich obliczu kształtuje się restrykcyjna polityka fiskalna. Jest to bowiem jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie staje przed państwem.