Wejście Polski do Unii europejskiej – jakie koszty?

| Kategoria: Polityka 123 0

flag-1198978_1280Z pewnością każdy o tym wie, że parę dni temu można było obchodzić oficjalnie wejście do Unii Europejskiej Polskiej. Właśnie z tego powodu mogły się odbywać w niektórych miejscach uroczystości. Nie każdy jednak zdaję sobie sprawę z tego, że data wstąpienia Polski do Unii Europejskiej może także dotyczyć pewnych kosztów.

Jeśli chodzi o firmy polskie co musiały przewidzieć w tym przypadku? Przede wszystkim duża część zakładów musiała ograniczyć wielkość i rozmiar swojej produkcji. To jedna rzecz, która wystąpiła po wstąpieniu do Unii przez nas kraj.

Jeśli chodzi o gospodarkę i konkurencję innych firm o czym należy powiedzieć? Tutaj także istnieję pewien wzrost konkurencji na rynku krajowym a to będzie powodować osłabienie pozycji zakładów pracy, które tak w zasadzie pozbawione są jakiekolwiek konkurencji w swoim obszarze.

Wraz z nadejściem unii europejskiej może także nasilać się stopa bezrobocia. Warto o tym także wspomnieć.

Jeśli chodzi o grupy polityczne to tak w zasadzie dla wielu ugrupowań politycznych i środowisk pojawiać się mogły koszty. W tamtym okresie wymagane było to aby przekazać szereg narodowych kompetencji na całość organów danej jednostki a to mogło powodować utratę wszystkich praw suwerennych.

Na pierwsze lata wstąpienia Polski do Unii ekonomiści nie mieli jasnych prognozowań. Nie wiedzieli do końca w jaki sposób cała sytuacja polityczna będzie się rozwijać w przeciągu lat. Określenie kosztów a także korzyści (zależnych) od różnych okoliczności była z pewnością czynnikiem trudnym do oszacowania.

Powiązane z tematem

Skomentuj