Dla laika urbanista to po prostu ktoś, kto dba o odpowiednie zagospodarowanie terenu. Działa on zgodnie z określonymi w ustawie przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Może pracować zarówno w prywatnych biurach, jak i w administracji publicznej.
Urbanista to osoba zajmująca się zawodowo przestrzenią miejską, a w zasadzie jej planowaniem. Na wiedzę osób z tego zawodu składają się różne dyscypliny naukowe:
-
geografia,
-
socjologia,
-
architektura,
-
ekonomia.
Żeby zostać urbanistą najczęściej kończy się studia na kierunkach geograficznym albo architektonicznym. Zdarza się jednak, że absolwent geografii pretendujący do tego miana jest traktowany z mniejszym poważaniem, niż absolwent architektury – z czego to wynika? Chyba z pewnego nieporozumienia. Absolwent gospodarki przestrzennej z tytułem planisty przestrzennego nie jest geografem, a jeśli już to w niewielkiej mierze. Nie powinno być sytuacji w której absolwent geografii z dyplomem planisty miałby problemy z zatrudnieniem tylko dlatego, że kończył ten kierunek na wydziale geografii. Wręcz przeciwnie. Ukończenie tego kierunku na tym wydziale ma swoje plusy. Jednym z nich jest możliwość poznania dogłębnie informacji dotyczących środowiska. Zarówno Unia Europejska, jak i rządy większych państw świata, coraz większą uwagę kładą właśnie na ochronę środowiska oraz uwzględnienie jej potrzeb przy planowaniu przestrzeni. Dlatego ta wiedza jest i będzie niewątpliwie cenna, a na wydziale architektury się jej nie zdobędzie. Ograniczone są również informacje dotyczące prawa – niezbędne w tym zawodzie. Na architekturze student zajmować się będzie jedynie prawem budowlanym, a to nie jest wystarczająca wiedza dla przyszłego urbanisty.
Z drugiej jednak strony – absolwent architektury będzie miał lepsze podstawy dotyczące projektowania, pracy z planami przestrzennymi itp. Jakie więc studia wybrać starając się zostać urbanistą? Trudno jednoznacznie to określić, ale można uznać, że o tym kto jest dobrym urbanistą nie świadczy wydział, na którym ukończył studia – a przynajmniej nie tylko. Jest to na tyle interdyscyplinarny zawód, że osoba go wykonująca musi obowiązkowo doszkolić się z wielu dziedzin jeszcze po skończeniu studiów.
Reasumując: to co świadczy o byciu dobrym urbanistą to:
-
interdyscyplinarność,
-
wiedza zdobyta nie tylko na studiach, ale też poprzez samodoskonalenie się,
-
lata praktyki.
To, jak ktoś się w tej praktyce sprawdzi, jakie wnioski będzie wyciągał z kolejnych doświadczeń, to wszystko składa się na jego coraz lepszą pracę i warsztat. Ważne także, by urbanista potrafił współpracować w zespole, dzielić się doświadczeniami, a także czerpać z doświadczeń innych.
Warto także zauważyć, że ostatnio zawód urbanisty przeszedł niemałą zmianę. Chodzi o jego status. Urbanista jeszcze niedawno należał do tak zwanych zawodów regulowanych. Dostęp do tego zawodu był więc dość mocno ograniczony, ale z drugiej strony – zachodziła pewność, że urbaniści są osobami godnymi zaufania. Dziś sytuacja wygląda inaczej, jednak konsekwencje tej decyzji ustawodawcy poznamy dopiero za jakiś czas. Ustawa bowiem weszła w życie w zeszłym roku i zapewne na jej skutki będziemy musieli poczekać.